Wydarzenia wprowadzają w nasze życie nowe doświadczenia, są często nieoczywistymi aktywnościami, które przełamują rutynę dnia codziennego. Potrafią być niestety również źródłem ogromnych ilości niepotrzebnych odpadów. Zwłaszcza, gdy mówimy o wydarzeniach na skalę masową. Stanęliśmy przed wyzwaniem wprowadzenia rozwiązań w organizacji Biegu Firmowego 2022 – charytatywnej sztafety dla 12 000 pracowników, które zminimalizują negatywny wpływ projektu na otoczenie. To ważna idea, która przyświeca nam w tworzeniu wydarzeń.

Na dobre zrezygnowaliśmy z folii

Od dwóch lat nie wykorzystujemy folii do pakowania koszulek dla uczestników wydarzenia. W tym roku zdecydowaliśmy się, aby koszulka została nałożona na prostokątny arkusz tektury z nadrukowaną wiadomością do każdego uczestnika. Całość została obwiązana sznurkiem. Pakowanie koszulek miało na celu uniknięcie folii i wybór rozwiązania, które przy zachowaniu praktyczności zużyje możliwie jak najmniej surowców. W taki sposób zapakowana koszulka docierała w plecaku sznurkowym, który jest użytecznym dla uczestnika elementem pakietu startowego. Tektura pozwoliła na usztywnienie koszulki i dostarczenie jej w estetyczny sposób. Była niezbędnym elementem, którego przestrzeń wykorzystaliśmy do komunikacji z uczestnikiem.

Materiały drukowane wykonane z surowców wtórnych

Staramy się rezygnować z wszelkich form drukowania. Są jednak materiały, które musimy wyprodukować w formie fizycznej w celu prawidłowej komunikacji. W takim przypadku produkowane materiały są tworzone w 100% z surowców wtórnych, choć mamy tu jeszcze pracę do wykonania. Przyszłościowo skłaniamy się ku korzystaniu z cyfrowych nośników informacji.

Nawodnienie uczestników

Bieg Firmowy 2022 to wydarzenie, które odbyło się w formie hybrydowej. W wydarzeniu stacjonarnym wzięło udział blisko 5500 uczestników. Łatwo wyobrazić sobie skalę odpadów, gdybyśmy jako wykonawca wydarzenia dla uczestników przygotowali wodę butelkowaną. Reagując na ten problem podjęliśmy współpracę z Wrocławską Kranówką, która zapewniała wodę dla biegaczy na trasie oraz na mecie biegu.

Uczestnicy wydarzenia mogli również otrzymać wodę bezpłatnie w wyznaczonym punkcie na terenie wydarzenia. Dzięki wyborze kranówki chronimy zasoby naturalne wody, a także ograniczamy zużycia plastiku. Woda była nalewana uczestnikom do biodegradowalnych kubeczków lub bidonów, które zabrali ze sobą uczestnicy.

Zarządzanie materiałami
po wydarzeniu

Przygotowując wydarzenie nie można zapomnieć o jego demontażu oraz sposobie działania z materiałami, które nie zostaną wykorzystane przy organizacji innych projektów. To jednak nie oznacza, że nie mogą przydać się innym!

Przykłady z Biegu Firmowego 2022:

  • Niewielka ilość pozostałych koszulek z wydarzenia trafiła do Domu Dziecka w Łodzi. Taką potrzebę wskazał nam dostawca.
  • Materiały brandingowe zostały przekazane osobie, która realizuje autorskie, recyklingowe wyroby chałupnicze. Dla nas to też była niespodzianka!

Na bazie przykładów okazuję się, że wystarczy poświęcić czas i nadanie drugiego życia materiałom, które nam nie są potrzebne nie musi być takie trudne!

Wierzymy, że wspólnymi siłami możemy skutecznie minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko – również realizując wydarzenia masowe.

Let’s make
events together.

porozmawiajmy

linkedin facebook youtube instagram